Stabilizáciu imunity a našu psychiku podporuje ju vitamín C, ktorý sa podieľa na VŠETKÝCH FUNKCIÁCH TELA. Nie však každý vitamín C a nie v akomkoľvek množstve.
Vzhľadom na chemický a psychický stres, ktorý je v dnešnej dobe vo zvýšenej miere a ktorému je organizmus každého z nás vystavený, a tiež s prihliadnutím na kvalitu našej potravy, je neoddiskutovateľné, že v záujme ochrany svojho zdravia potrebujeme zvýšený príjem vitamínu C.
Vášnivý VÝBUCH CITOV, zúfalstvo, agresivita, hnev, rozčulovanie, žiarlivosť nás stojí počas 20 MINÚT VIAC, ako je CELODENNÁ DÁVKA VITAMÍNU C.
V prípade nachladnutia stúpa spotreba vitamínu C – 20 až 40 násobne. To je dôvod, prečo bežné doplnenie nepociťujete ako liečivé a myslíte si, že Vám nepomáha.
Chemické vitamíny vrátane vitamínu C využije naše telo maximálne na 20 %
prírodné vitamíny vrátane vitamínu C využije naše telo viac ako na 90 %, niektoré zdroje tvrdia že až na 98 %.
Užívanie CHEMICKÉHO – UMELÉHO vitamínu C prekysľuje naše telo a z dlhodobého hľadiska ŠKODÍ.
Všetky LIEKY NIČIA VITAMÍN C v tele, a naopak vitamín C zvyšuje účinok väčšiny liekov ?
PRÍRODNE Céčko môže byť LACNEJŠIE ako UMELÉ.
Organizmus väčšiny živočíchov si vitamín C dokáže syntetizovať sám. Človek také šťastie nemá.
Tento základný vitamín však človek bezpodmienečne POTREBUJE, lebo sa podieľa na všetkých funkciách tela a preto by si ho človek mal DOPLŇOVAŤ stravou alebo doplnkami.
Aj svetová zdravotnícka organizácia priznala, že deficit základných vitamínov u priemerného Európana je až 50 – 60 % !
Príčinou je znížené množstvo vitamínov a minerálov v potravinách, hlavne v ovocí a zelenine. Podľa posledných výskumov môže každý jeden z nás ovplyvniť svoje zdravie až z 80 %.
V niektorých štátoch, na jednotkách intenzívnej starostlivosti podávajú pacientom (aj s koronavírusom) vitamín C, v dávke, ktorá je až 16 x vyššia ako je oficiálne odporúčaná dávka.
V určitých situáciách nám množstvo vitamínu c v prijatej potrave nestačí. Na jednej strane preto, že potraviny ho neobsahujú v množstve tak ako v minulosti, na druhej strane sa v dnešnej dobe zvýšila potreba v našom organizme (napr. život v strese, pod tlakom, hneve…).
Počas spracovania potravín v kuchyni, hlavne pri varení a pečení, sa vitamín C rozkladá a ničí. Je to prirodzený jav. Väčšina surovín, ktoré sa bežne používajú, napríklad mäso, mlieko, mliečne výrobky a rôzne spracované obilniny, podstatnú časť svojho pôvodného obsahu vitamínu C už stratili spracovaním.
Organizmus nedokáže naraz spracovať väčšiu dávku vitamínu C ako 300 mg Na druhej strane dobre využije 1000 mg vitamínu C podaných orálne vo forme doplnku, ak sa jedná o postupné vstrebávanie (účinná látka je obsiahnutá v tele až 20 hodín, telo ju vstrebáva podľa toho, aká je jeho momentálna potreba).
Dajte si však pozor na vitamín C z lekární s predĺžením uvoľňovaním. Účinná látka sa v tele postupne uvoľňuje tak, ako to bolo v laboratóriu určené (napr. po 4 hodinách), bez ohľadu na to, či ju náš organizmus potrebuje.
Vitamín C sa totiž dobre rozpustí vo vode, preto sa rýchlo vstrebáva z tráviacej sústavy do krvného obehu a za pár hodín sa vylúči prostredníctvom moču. Zvýšená fyzická aktivita a zrýchlený krvný obeh urýchľujú i proces vylučovania vitamínu C z organizmu.
Prírodný vitamín C, z bio šípok, s postupný vstrebávaním nájdete tu.
- vstrebateľnosť umelého - chemického vitamínu C (napr. Celaskon) je 8 –20 %,
- vstrebateľnosť prírodného vitamínu C je viac ako 90%, niektoré zdroje uvádzajú, že je to až 98 %.
Pri porovnávaní rôznych značiek nezabudnite overiť zloženie, množstvo účinných látok (napríklad v dennej dávke).
Charakteristické príznaky nedostatku vitamínu C v organizme:
- únava, slabosť, vyčerpanie,
- nedostatočná regenerácia ciev a tkanív, hlavne při prasknutí ciev a zvýšenom krvácan, zápaly, krvácanie z ďasien, otoky, stuhlosť a bolesť kĺbov,
- spomalene hojenie rán,
- neurologické a psychické ťažkosti vrátane depresie,
- oslabený imunitný systém, zvýšený výskyt a horší priebeh infekcií,
- oslabená antioxidačná obrana – zvýšené riziko vzniku rakoviny, infarktu, cievnej mozgovej príhody a šedého zákalu.
Fyziologické účinky vitamínu C:
- vysoká hladina histamínu v krvi (napr v prípade alergií) je charakteristická pre oslabenú imunitnú sústavu. Histamín v prípade prechladnutia zvyšuje otok slizníc nosa a krku a stále dráždi ku kýchaniu. Vitamín C spôsobuje mierny pokles hladiny histamínu, čím podporuje obranný systém tela proti mikroorganizmom,
- vitamín C pôsobí aj proti vzniku šedého zákalu a zmierňuje očný tlak,
- umožňuje vstrebávanie železa z potravín i doplnkov výživy, čím významne prispieva k liečeniu chorôb a ťažkostí, ktoré súvisia s nedostatkom železa,
- fajčiari potrebujú viac vitamínu C, pretože fajčenie ho ničí vo veľkom množstve,
- Vitamín C chráni pečeň: zmierňuje zápal, znižuje ich poškodenie v dôsledku alkoholizmu a chránia ju pred stukovatením.
- plní úlohu dôležitého antioxidantu, podporuje imunitnú sústavu pri ochrane proti nádorom. Podporuje vylučovanie škodlivých látok z organizmu, napr. dusičnany, nikotín a ťažké kovy,
- zmierňuje zápaly, krvácanie ďasien,
- urýchľuje hojenie vredov a rán na koži,
- častou príčinou neplodnosti sa stáva enormné zníženie pohyblivosti spermií, čo bráni v pohybe mužských pohlavných buniek smerom k vajíčku. Pravidelné doplňovanie vitamínu C môže vzniku tejto poruchy zabrániť a celkovo tak zvýšiť plodnosť.
- znižuje hladinu cholesterolu a stimuluje jeho vylučovanie. Zmierňuje sklony k ateroskleróze a tvorbu cholesterolových usadenín v cievach. Znižuje hladiu triglyceridov a naopak zvyšuje hladinu HDL cholesterolu v krvi, čo je dôležité aj pre tvorbu hormonov a žlče. Obmedzuje zhlukovanie krvných doštičiek a vďaka tomu je v cievach nižšie riziko vzniku pooperačných zrazenín. Vďaka tomuto účinku hrá dôležitú úlohu i v prevencii srdcovo-cievnych ochorení, jako sú napr. infarkt, cievna mozgová príhoda alebo periférne obehové problémy.
Vedecky bolo dokázané, že naj-dôležitejšími pomocnými látkami pre vitamín C sú bioflavonoidy (flavónové glykozidy) pochádzajúce zo stravy. Najcharakteristickejším znakom ich vzájomnej spolupráce je fakt, že obe látky sú antioxidanty, a tým sú schopné vzájomne sa chrániť pred oxidáciou, ktorá by ohrozila ich pôsobenie. Okrem toho flavonoidy účinkujú aj v iných fyziologických procesoch, ako to pri štúdiu vitamínu C zistil jeho objaviteľ, významný maďarský biochemik Albert Szent-Györgyi.
Tento objaviteľ vitamínu C pozoroval, že porušenú permeabilitu kapilár nemožno ovplyvniť výlučne vitamínom C – kyselinou askorbovou, sú potrebné aj iné substancie, a to lavónové glykozidy. V roku 1936 izoloval jeden z nich a nazval ho vitamínom na reguláciu permeability (vitamín P).Preukázalo sa, že vitamín P priaznivo ovplyvňuje hladinu vápnika v krvi a zvyšuje koaguláciu. Jeho pôsobenie na cievnu stenu ovplyvňuje blokovanie kapilár v procese vylučovania séra a bielkovín spôsobujúcich zápaly do tkanív, čím zmierňuje prudké zápalové aj alergické reakcie.
Pri vyšetrovaní osôb so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny (fajčiari, alkoholici, osoby pracujúce s chemikáliami atď.) sa zistilo, že nádory sa vyskytli v menšej miere u tých, ktorí konzumovali flavonoidy alebo vitamín C doplnený bioflavonoidmi.
Preto je možné konštatovať, že doplnky vitamínu C obsahujúce bioflavonoidy skutočne vykazujú antistresový účinok aj účinok v prevencii rakoviny. Navyše preukázateľne znižujú akútne prejavy rôznych zápalových a alergických procesov, zastavujú rôzne kapilárne krvácanie kože a rovnako aj obličiek, redukujú zvýšenú priepustnosť proteínov z kapilár a bunkových membrán.
Prírodný vitamín C, z bio šípok, s postupný vstrebávaním, v koncentrácii až 1 000 mg v 1 tabletke, nájdete tu.
Tekutý vitamín C z bioflavonoidmi, vhodný pre deti a pre ľudí, ktorí majú ťažkosti s prehĺtaním tabliet, bez farbív a pridaného cukru, nájdete tu.
Zdroj informácií o vitamíne C: Nutritional Freedom Association
Pomáham všetkým tým, ktorí chcú mať zdravý, spokojný, plnohodnotný život, bez zbytočných liekov, bolesti a chcú byť slobodní od chorôb.
Inšpirujem ľudí znovu získať a udržať si zdravie, spoznať skutočnú príčinu svojich chorôb a odstrániť ich spôsobom bez negatívnych vedľajších účinkov.
Môj príbeh si prečítajte tu.https://www.zdravievzivote.sk/moj-pribeh/