Horčík,magnézium, kedy je potrebné užívať horčík, ako je potrebné užívať horčík, aký je vhodné užívať horčík - magnézium

Horčík (magnézium)

Horčík má v organizme až 600 dokázaných funkcií.

Bežná strava väčšiny z nás neobsahuje takmer žiadne magnézium – spracovaná a rafinovaná strava založená prevažne z múky, mäsa a mliečnych výrobkoch, neobsahuje takmer žiadne magnézium.

S nedostatkom magnézia je spojených údajne viac ako 350 zdravotných ťažkostí. V mnohých prípadoch je magnézium silnejší a užitočnejší ako liek. To je ten dôvod, prečo sa v nemocniciach užíva v život ohrozujúcich a kritických situáciach ako je záchvat alebo zlyhanie srdca.

JE POĽUTOVANIA-HODNÉ, že NEDOSTATOK takejto NENÁKLADNEJ ŽIVINY má za NÁSLEDOK OCHORENIA, ktoré spôsobujú NEVYČÍSLITEĽNÉ UTRPENIA a ŤAŽKOSTI.

Čo spôsobuje nedostatok magnézia ?

Horčík priamo súvisí s vápnikom. Potrava chudobná na horčík a vápnik predstavuje vážny rizikový faktor. Pre správny priebeh fyziologických procesov, normálnu zrážanlivosť krvi, pohyb svalov a nervovú činnosť je potrebné, aby sa hladina vápnika udržiavala stále na úrovni cca 2,5 mmol/l.

Keď vápnik nie je k dispozícii, organizmus ho začne odbúravať z kostí, aby zabezpečil svoju potrebu. To vedie po dlhšom čase k vzniku a rozvoji osteoporózy, a paradoxne i k ukladaniu vápniku do mäkkých tkanív a ich zavápňovanie. Takto sú ohrozené prevažne ženy. Odbúravanie z kosti sa urýchľuje v dôsledku hormonálnych zmien,   keď sa potravou do organizmu nedostane dostatočné množstvo minerálnych látok, vrátane vápniku.

Spôsobujú to hlavne naše klasické stravovacie návyky a znížená obsah vitamínov, minerálov a stopových prvkov v bežne dostupných potravinách, vrátane ovocia a zeleniny. Preto je v mnohých prípadoch potrebné dopĺňať dostatočné množstvo minerálnych látok, hlavne horčíka a vápnika.

Bez dostatočného a pravidelného dopĺňania je takmer isté, že sa v staršom veku objaví osteoporóza, hlavne u žien. Denná potreba vápnika pre dospelého je približne 1000 mg, pri začínajúcej osteoporóze sa odporúča denne až 1500 mg vápnika.

Látková výmena vápniku je veľmi zložitý proces.

Aby sa zvýšené dávky vápniku podávané za účelom prevencie napr. aj osteoporózy úplne využili a nevzniklo nežiadúce zvápenatenie, je potrebné dávkovanie regulovať. K tomu je najvhodnejší prirodzený fyziologický regulátor vápnik – horčík. Bez neho má vápnik tendenciu ukladať sa i tam,kde nemá, pretože mäkké tkanivá bez horčíku majú tendenciu vápnik hromadiť, na rozdiel od buniek kostí, ktoré bez horčíku vápnik strácajú. Horčík pritom bráni i tomu, aby zvýšený príjem vápniku nespôsobil poruchy srdcového rytmu alebo nervovej sústavy. Nie je náhoda, že moderné doplnky výživy, ktoré obsahujú vápnik v chelátovej väzbe k prevencii a liečbe obsahujú horčík a vápnik v pomere 2:1 (Ca: Mg) , ale len v chelátovej väzbe.

Pokiaľ sa podávajú spoločne s vitamínom C, sú ešte účinnejšie.

Vedecky je dokázané, že telo vstrebáva a využije len minerálne látky telu vlastné, v tzv. organickej podobe. Tuto formu má chelátová väzba.

Horčík v chelátovej väzbe s vápnikom nájdete tu.
Vo výhodnom balení nájdete tu.

Vedecky je dokázané, že telo vstrebáva a využije len minerálne látky telu vlastné, v tzv. organickej podobe. Tuto formu má chelátová väzba.

Horčík v chelátovej väzbe s vápnikom nájdete tu.
Vo výhodnom balení nájdete tu.

VEDELI STE ŽE…. ? ? ?

horčík, magnézium v chelátovej väzbe

Pri porovnávaní rôznych značiek nezabudnite overiť zloženie, množstvo účinných látok (napríklad v dennej dávke).

AKO SI VŠAK VEDIEŤ VYBRAŤ VITAMÍNY A VÝŽIVOVÉ DOPLNKY ?

Stiahnite si našu E-KNIHU ZDARMA: 10 praktických rád ako si jednoducho vybrať vitamíny a doplnky

Viac o obsahu sa dozviete tu.

Kniha Zdarma

Stiahnite si e-knihu ZDARMA tu.

API není nastaveno

Na našom trhu a  produktoch bežne dostupných v lekárňach sú väčšinou len anorganické minerálne látky a stopové prvky, ktorých využiteľnosť je 8 – 20 %. Naviac k odbúravaniu nevstrebaných zbytkov telo musí vo väčšej miere využiť svoje zásoby. K odbúraniu chemického vápnika a naviac šumivého telo spotrebuje svoj vápnik, ktorý si vytiahne z kostí.  Pri dlhodobom užívaní šumivého alebo iného anorganického vápniku hrozia ľadvinové kamene a zavápnené cievy, problémy s kĺbmi a mnohé ďalšie .

Rednutie kostí (osteoporóza) je zákerná choroba. Vo väčšine prípadov býva prvým príznakom tejto choroby ťažká zlomenina a vtedy je už väčšinou príliš neskoro. Celosvetovo trpí na osteoporózu asi 10 % ľudstva. Kostru človeka tvorí 206 kostí. Ich základnou funkciou je, že poskytujú organizmu pevnú oporu. Chráni niektoré životne dôležité orgány, napríklad lebka chráni mozog, chrbtica miechu a kosti hrudníka srdce a pľúca.

V kostre žien sa počas menštruácie odbúravanie stupňuje. Minerálne látky v potrave, hlavne vápnik, kosti posilňujú. Sedavý spôsob života s nedostatočným pohybom urýchľuje ich odbúravanie. Keď prevláda odbúravanie kostí, klesá ich odolnosť a i po menšom silovom podnete môže dôjsť ku zlomenine.

Aj keď osteoporóza ohrozuje predovšetkým staršie vekové kategórie, s prevenciou je potrebné začať už v mladšom dospelom veku a to nielen u žien.

Hormonálne vplyvy a stravovacie zvyky, spôsob života a ostatné faktory sa týkajú rovnako mužov, vďaka konštitučne silnejším kostiam, je toto ochorenie menej časté. Svojimi následkami je však zvyčajne závažnejšie.

Priateľom kostí je pravidelný a aktívny telesný pohyb.
Kosti v pohybe sa podobne ako svaly tréningom posilujú. Pravidelné prechádzky, túry, plávanie alebo iné fyzické aktivity sú preto veľmi dôležité. Kosti potrebujú aj slnko.
Vstrebávanie vápnika z čriev totiž reguluje vitamín D. Viac o vitamíne D si môžete prečítať tu.

Prírodný vápnik s horčíkom nájdete tu .

Prestaňte ochudobňovať svoje telo o magnézium. Obmedzte kávu, cukor, soľ a alkohol. Zaraďte do svojho jedálnička bohatšie na magnézium, napríklad: kel, mandle, kešu, pohánka, pekanové orechy, vlašské orechy, lieskové orechy, banán, špenát, raž, tofu, kvalitné spojové bôby, hnedá ryža, figy, ďatle, zelená zelenina, krevety, avokádo, petržlen, cesnak, fazuľa…

Zdroj: Nutritional Freedom Association

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *