celková imunita, tráviace problémy, tráviace ťažkosti, problémy so žalúdkom problémy s pankreasom, problémy so slezinou, pálenie záhy
celková imunita, tráviace problémy, tráviace ťažkosti, problémy so žalúdkom problémy s pankreasom, problémy so slezinou, pálenie záhy

Psychické príčiny tráviacich ťažkostí

Naše telo je dokonale stvorené tak, že nám dáva dostatočne vopred najavo, že niečo nie je v poriadku.

Buďme vnímaví na jeho prvotné signály a ťažkosti, vrátane tráviacich ťažkostí.

Mnoho príčin je možné vyčítať z očí a taktiež z jazyka. Každý orgán má na našom tele zastúpenie na rôznych častiach tela. 

Všetky choroby, ťažkosti v našom tele však ukazujú na PRÍČINY PROBLÉMOV v našej MYSLI a odrážajú postup našej DUŠE.

Pochopiť a naučiť sa všetko nie je úplne možné, ale zistiť možné príčiny svojich ťažkostí môže každý. 

celková imunita, tráviace problémy, tráviace ťažkosti, problémy so žalúdkom problémy s pankreasom, problémy so slezinou, pálenie záhy

ŽALÚDOK

Žalúdok spracováva stravu, ktorú prijímame. Z psychického hľadiska ukazuje na našu schopnosť prijímať a posielať ďalej na strávenie  situácie, udalosti, vzťahy…ktoré máme a ktoré k nám prichádzajú. Pokiaľ cítime, že nás čosi tlačí na žalúdku, máme pocit, že sme zjedli niečo veľmi ťažké, súvisí to s prevahou toho, čo nás aj v živote tlačí, ťaží a nedokážeme sa s tým zatiaľ vysporiadať.

Každá udalosť nás má v živote niečo naučiť. Mnohé situácie sú pre nás ako kamene, ktoré nás ubíjajú a ktoré nedokážeme prijať. Kedy nám ťažko trávi ? Keď nie sme schopní vydržať tvrdosť na nás padajúcich „rán“ života, nemáme iniciatívu a snahu opakujúce sa problémy zvládnuť a opustiť. Následne náš žalúdok trávi s ťažkosťami a nestrávené, nezvládnuté situácie sprevádza zlosť a hnev. Situácie, udalosti a vzťahy, ktoré sa nám vyslovene „priečia“, s ktorými sa nedokážeme zmieriť, prijať a vstrebať, vraciame a zvraciame, aj takto vzniká a začína žalúdočná neuróza.

Nezáviďme si navzájom, neporovnávajte sa s nikým. Nezáleží na tom, že práve teraz má niekto vedľa nás čosi, čo nemáme my a čo môžeme závidieť… Všetko sa mení, kráčajme svojou vlastnou cestou, bez závisti a porovnávania sa s možnosťami, darmi…ktoré dal život druhým.

Afirmácia, základná myšlienka pre liečbu žalúdka:

Všetko v živote dokážem stráviť, všetko zlé je na niečo dobré. Verím, že všetko čo má stretne má pre mňa význam…

Verím si, že mám silu meniť veci, ktoré zmeniť môžem. Prosím o trpezlivosť znášať veci, ktoré zmeniť nemôžem. Prosím o múdrosť, aby som jeden od druhého rozpoznal/a.

Základom zdravia žalúdku a trávenia je prijímať všetko, čo k nám prichádza, s radosťou a vierou, že to je to najlepšie pre mňa..že ma to má niečo naučiť alebo sa máme z toho poučiť. Množstvo informácií k nám prichádza preto, aby sme rozpoznali, či danú vec môžeme my sami ovplyvniť a zmeniť, a pokiaľ zistíme, že nie, tak ju pustite a netrápte sa nehnevajte.

Napr. televízne správy sú super tréner. Myslíte si, že môžeme ovplyvniť vraždy na druhom konci krajiny, zemegule, alebo vojnu a zlodejstvá politikov ?

Pokiaľ v danej situácii nemôžeme osobne nič urobiť, čo by viedlo k zmene, tak sa na tým ani nezaoberajme.

Liečebnou aktivitou pre žalúdok je práca s hmotou, ideálne so zemou, takže pracovať napr. na záhradke.

 

PÁLENIE ZÁHY

Ak nás páli záha a cítime kyslosť žalúdka, súvisí to s mužskou časťou agresivity, kedy odmietame prijať, čo k nám prichádza a pridávame do toho agresívne emócie, takže máme viac žalúdočných kyselín.

Pálenie záhy spočíva v nespokojnosti, hlavne v hmotných potrebách a požiadavkách, chceme mnoho a stíhame málo. Závidíme druhým a naháňame sa za tým, čo majú naši priatelia, známi v okolí.

Žalúdok ukazuje, ako vnímame kritiku a ako sa staviame k vlastným chybám. Jeho funkcia preto súvisí s funkciou slinivky, orgánom lásky a sebalásky. Niektoré situácie odmietame tak silno prijať, že ich životu vraciame a zvraciame.

Niektoré síce prehltneme, ale s tak silnou zlosťou a hnevom, že v nás vrú a zvýši sa činnosť žalúdočnej kyseliny

pálenie záhy, tráviace problémy, psychické a fyzické pričiny pálenia záhy, prečo páli záha

Slinivka (pankreas)

Slinivka je orgán lásky a jej stav nám ukazuje, ako sme schopní lásku dávať a prijímať. Bunky, ktoré produkujú inzulín, súvisia s prijímaním a dávaním „sladkosti“ života a tráviace enzýmy pankreasu rozkladajú stravu. Pokiaľ sme v rovnováhe, máme dosť energie pre seba a svoj život. 

Cukrovkou trpia často ľudia, ktorí to prehnali so svojimi silami. Prisladzovali a upravovali si život a svet na svoj „obraz“ tak intenzívne, že im už na ďalšie etapy v živote a na starobu neostalo. Alebo naopak, odmietali prijímať lásku natoľko, že nevideli svoje potreby a nechceli pre seba nič.

Dávajte a prijímajte lásku, hovorte k druhým i so sebou s láskou, s túžbou pomôcť. Myslite na druhých a na seba len hlavne v dobrom…Svoj hnev, zlosť a rozčúlenie spracujte a viac sa ním nezaoberajte.

slinivka, pankreas, tráviace ťažkosti, príčiny, tráviacich problémov, psychické príčiny tráviacich problémov

Oslabený pankreas spoznáme na prvý pohľad na tvári v oblasti koreňa nosa a samozrejme v očiach a na jazyku.

Čo je možné „prečítať“ z očí nájdete tu.

Čo je možné zistiť z jazyka nájdete tu.

Všetky ťažkosti s trávením a pankreasom, majú určité súvislosti s prijímaním (aj lásky) a odovzdávaním rozloženého ďalej do tráviaceho traktu (aj dávaním lásky). Základnou  liečbou pre telo sú tráviace enzýmy z rastlín, ktoré upravujú tráviacu činnosť.

Pankreas posilňuje čokoľvek, čo robíme pre seba, takže aktivita v tom, čo nás baví.

SLEZINA

Slezina je jedným z významných obranných miest tela. Oslabenú slezinu spoznáme napr. na mandliach. Slezina reaguje pri všetkých infekčných chorobách, chorobách krvi a pečene, aj pri najmenšom „rozladení“ organizmu. Ich správna funkcie podporuje aktivitu a život. Slezina zachytáva unavené červené krvinky a je filtrom lymfy. Zachytáva chémiu, napr. konzervanty, arómy, potravinárske farbivá… zachytáva tiež našu zlobu a nezhody. Ich stav poukazuje na našu sympatiu k ľuďom, prírode, zvieratám, rastlinám… Pokiaľ všetko súdime, hodnotíme, o všetko sa staráme a nad každým sa rozčuľujeme, poškodzujeme si tento citlivý orgán.

Neposudzujte, neodsudzujte a nekritizujte nikoho, pristupujte k ľuďom so sympatiami a snahou o pochopenie. Nikdy nemôžete presne vedieť, aké životné bolesti viedli k ich názorom a presvedčeniam.

Oslabenú slezinu spoznáme napr. na boku koreňa nosa a tmavšími miestami na spánkoch.

slezina a psychické príčiny, psychické príčiny tráviacich ťažkostí

Slezina nám ukazuje ako vnímame život, preto jej stav ukazuje aj stav nášho imunitného systému, ako sa dokážeme brániť situáciám a či vnímame život ako útok proti sebe a bránime sa prehnane.

Typickým prejavom sú alergie. Slezina čistí našu lymfu, ktorá odvádza z buniek spracovaný a vytriedený odpad a spracované vytriedené zážitky, ktoré sme spracovali a už nepotrebujeme.

Opuchy nám ukazujú na našu nechuť pochopiť a spracovať, blokáciu v toku a zmene. Zablokovaná lymfa oslabuje štítnu žľazu, ktorá ukazuje na to, či vo svojom živote niečo len chceme, alebo pre to, čo chceme aj niečo reálne robíme. Znížená funkcia štítnej žľazy ukazuje, že len chceme….zvýšená funkcia poukazuje, že príliš tlačíme, aby sme všetko dostali hneď.

Slezina filtruje odpadové látky, môže byť preťažená tým, že ich je príliš veľa, sú husté a „nezriedené“. K lepšiemu toku lymfy, t.j. nášho pochopenia, slúžia rôzne prírodné prostriedky, ktoré ich dokážu zriediť a pomôcť odtoku lymfy. Medzi nich patrí napr. Omega 3 a a chlorofyl z lucerny siatej.

Na posilnenie imunity je výborná aj rastlina Vilcacora Unkária plsnatá.

Slezinu posilňuje čokoľvek, čo rozhýbe lymfu,pohyb a lymfatické masáže. Viac o lymfatickom systéme sa dozviete tu.

lymfa, lymfatický systém, strava, pohyb a lymfa ako naštartovať lymfu, pitný režim a lymfa, chudnutie a lymfa, masáže a lymfa, prečo nefunguje lymfa

Liečba a  očista žalúdku, pankreasu, slinivky fyzicky

Zdroj: Akademie celostního zdraví