zinok, ako užívať zinok, kedy užívať zinok, koľko užívať zinku, kto by mal užívať zinok, aký zinok užívať

Zinok, mesto a imunita

Zinok je jedným z 5 kľúčov k imunitnému systému.

„Dobre si zapamätajte: kľúč k záhade je skrytý v miere odolnosti organizmu človeka.”
Louis Pasteur – svetoznámy mikrobiológ

Mesto poskytuje svojim obyvateľom vysoký stupeň komfortu. Množstvo obchodov, reštaurácií, kín, koncertov, divadiel, športových podujatí, hudobných koncertov a ďalších rôznych možností, všetko máme na dosah. Ako protiklad k pohodliu nám mesto škodí svojim životným prostredím.

Hlavnými rizikovými faktormi životného prostredia sú pre obyvateľov veľkých miest olovo, kadmium z výfukových plynov a cigaretového dymu. 

Tieto látky prenikajú prirodzením usadzovaním aj do pôdy. Znečistenie pôdy sa ďalej zvyšuje chemikáliami používanými v poľnohospodárskej výrobe.

Zelenina a ovocie tieto látky absorbujú a po ich konzumácii sa hromadia v našom tele. Zinok pomáha zabraňovať tvorbe usadenín ťažkých kovov v organizme. V prípade nedostatku zinku sa do organizmu dostávajú mnohé toxické látky. Naopak, za prítomnosti zinku je vstrebávané množstvo oveľa nižšie. Naviac zinok chemikálie neutralizuje.

Zinok:

životné prostredie a zdravie, zamorenie, kontaminovaná pôda, vzduch

Zinok a milostný život

V prípade preukázateľného zníženia sexuálnej túžby, môže byť jednou z príčin aj nedostatok zinku. Podľa mnohých zdrojov, je možné, že pre naše šťastie v tejto oblasti sú potrebné 2 gramy zinku. To je množstvo, ktoré naše telo o zvýšenej dávke potrebuje. Zinok sa vo veľkom množstve koncentruje v mužských pohlavných orgánoch.

Pri jeho nedostatku je produkované málo mužského sexuálneho hormónu testosterónu a výsledkom je oslabenie telesných funkcií a strata sexuálnej túžby.

Ďalším nežiaducim následkom je nedostatočná tvorba spermií, čo vedie k neplodnosti.

zinok a potencia, zinok a sexuálny život, zinok a milostný život

V súlade so štúdiami porúch potencie sa zistilo, že mnohí muži, ktorí majú rôzne ťažkosti s prostatou a potenciou, majú aj dlhodobý nedostatok zinku. Skúsenosti ukazujú, že problémy s potenciou je možné ovplyvniť práve obohatením o zinok a vitamín b6.

Zinok je potrebný pre vývoj všetkých reprodukčných orgánov, je teda možné ho použiť aj pri podpore liečby ženskej neplodnosti.

V prípade nepravidelnej menštruácie je podľa mnohých štúdií vhodné, aby ženy ešte predtým, než im lekár predpíše hormonálnu liečbu, vyskúšali pravidelne dopĺňať zinok.

Okrem pohlavných orgánov sa významne množstvo zinku nachádza vo vlasoch, pečeni, ľadvinách, svaloch a pokožke.

Zinok a diabetes

Diabetes, ktorý možno považovať za veľmi rozšírenú chorobu dnešnej spoločnosti, môže byť rovnako spojená s nedostatkom zinku, pretože tento minerál je súčasťou inzulínu – hormónu produkovaného pankreasom.

Inzulín reguluje metabolizmus krvného cukru a jeho hladinu v krvi. Zinok je nenahraditeľný pri syntéze bielkovín rovnako ako pi produkcii molekuly DNA, nositeľky dedičnosti. Je súčasťou enzýmov imunitných buniek, ktoré ničia patogénne baktérie a vírusy. Je výborným antioxidantom a spomaľuje proces starnutia.

diabetes a zinok

Športovci potrebujú zinok vo väčšom množstve ako je priemerná potreba, pretože v priebehu tréningov a celkovej fyzickej záťaži sa strata zinku z organizmu zvyšuje potením a na druhé strane je väčšie množstvo zinku potrebné pre tvorbu červených krviniek a zvýšený metabolizmus mastných kyselín a železa.

Medzi symptómy, ktoré poukazujú na deficit patrí napríklad:

Ľudské telo prijíma zinok zo stravy a výživových doplnkov, pretože náš organizmus nie je schopný si ho sám vytvoriť.

Zinok je prítomný vo veľkom množstve v mäse, vajíčkách, pšeničných klíčkoch, smotane , horčici, tekvicových semienkach, orechoch, strukovinách, v rybách a rôznych morských produktoch. Problémy s nedostatkom zinku však môžu nastať aj napriek dostatočnému množstvu v strave. Je to často spôsobené v dôsledku neefektívneho vstrebávania.

zinok

Upozornenie a dôležité informácie

Zinok v chelátovej väzbe z rastlín nájdete tu.

Prírodný zinok vo zvýšenej dávke v 1 tabletke (až 50 mg), nájdete tu.

prírodný zinok, chelátová väzba

Za mnohými príznakmi chorôb sa skrýva rovnaká príčina – oslabený imunitný systém organizmu. Obyčajné prechladnutie, zápal dutín, zápal močových ciest, zápal pľúc, zápal priedušiek, opakujúce sa vírusové infekcie (napr. opary), to všetko súvisí s nedostatočnou činnosťou imunitného systému.

Spravidla ide o patogénnych činiteľov, ktorí sú prítomní i v organizme zdravých ľudí, ale zdravý a dobre fungujúci imunitný systém ich „drží na uzde“ alebo ich zlikviduje. Pokiaľ ste oslabení a vyčerpaní, môžete ochorieť aj vďaka mikroorganizmom, ktoré nám nedokážu uškodiť. Pri vzniku auto-imunitných, nádorových chorobách a rozvoji alergických stavoch je imunitný systém oslabený a zodpovedný aj za menej viditeľné ťažkosti, akú sú znížená aktivita alebo depresívna nálada. Fyzické a duševné problémy sa potom vzájomne zhoršujú…

Podľa mnohých štúdií je najhorším riešením začať užívať lieky na každý príznak, ktorý sa objaví. Lepším riešením z dlhodobého hľadiska je znovu aktivovať prirodzený obranný systém organizmu, ktorý sa potom sám dokáže brániť proti všetkým typom škodlivých činiteľov.

Nedostatkom zinku často trpia ľudia ktorí konzumujú stravu bohatú na obilniny a chudobnú na živočíšne bielkoviny. Z obilnín totiž pochádza kyselina fytová, ktorá zinok viaže a zabraňuje tak jeho vstrebávaniu z čriev. Zinok má aktívnu úlohu aj v metabolizme cukrov, bielkovín, tukov a v energetických procesoch. Aktívni je aj pri delení buniek a ich rastu. Je nenahraditeľný pre činnosť asi 300 enzýmov.

Podľa výskumov existuje priamo preukázateľná súvislosť medzi nedostatočnou hladinou zinku v dôsledku podvýživy a zvýšenou úmrtnosťou populácie. Detská úmrtnosť pri chorobách je v prípade nedostatku zinku 50 až 500-krát vyššia, v porovnaní s deťmi, ktoré majú vhodnú výživu. Imunitný systém aj napriek očkovaniu nedokáže pri veľkom nedostatku zinku tvoriť protilátky proti choroboplodným zárodkom.

Zdroj informácií o zinku: Nutritional Freedom Association 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *